Angol nyelvtanuláshoz angol konyha… van olyan? :)

Written by on december 23, 2021

Angol nyelvtanulás közben biztosan találunk több furcsaságot is a brit szokásokban, de kétségtelen, hogy egyes ételeik ellenállhatatlanul finomak. 🙂 Ugyanakkor, ez a világnyelv nem csak dallamos, hanem még angol nyelvű receptek értelmezéséhez is hasznos. Ezek megkaparintása csak egy kattintásra van tőlünk, hiszen az online nyelvtanulás mellett, az online receptgyűjtés is egyre népszerűbb. Persze jól jön, ha könnyedén megértjük az angol recepteket, de mi most segítünk a magyar fordítással.


Te is szereted a finomabbnál finomabb ételeket? Szívesen próbálsz ki új recepteket? Érdekel más nemzetek gasztronómiája? Ha már legalább egy kérdésre igennel válaszoltál megéri tovább olvasni, ugyanis hoztunk 3 olyan angol ételt, amit véleményünk szerint legalább egyszer ki kell próbálnod az életben. 😉 Mindemellett meg kell jegyeznünk, hogy Anglia a nemzetközi ételek otthona, hiszen a korábbi gyarmataira jellemző konyhaművészet feledhetetlen nyomott hagyott a mai brit gasztronómiában. Ha van ilyen. Azért van… 🙂 Éppen emiatt, nem térünk ki az általuk is imádott, és az Egyesült Királyságban népszerű ázsiai, karibi, indiai, afrikai ételekre, hanem csak a nagyon brit-angol kedvencekre.

 

Természetesen ha Angliában jársz, úgy egyszerűbb dolgod van, ugyanakkor olyan ételeket válogattunk össze, ami nem tántorít el attól sem, ha otthon szeretnéd elkészíteni őket.
Egyszerűek, és mindenféle előzetes angol nyelvtudás nélkül menni fog, ráadásul gyorsabban el tudod készíteni őket, mint amennyi idő alatt elvégeznél egy 60 órás angol nyelvtanfolyamot. 😉

 

  • Első angol nyelvlecke: Full English breakfast avagy a híres angol reggeli

 

A nap első étkezése legyen tartalmas és tápláló. Bár a nevével ellentétben ez a “reggeli” inkább egy királyi lakomának felel meg, ugyanakkor kétség kívül durván finom. Ha nem szoktál reggelizni, akkor lehet kicsit nehéz lesz, de hamar meg lehet szokni, annyira jó az ízvilága. Ki ne hagyd! 🙂

 

Íme az alapanyagok, amiket bármelyik üzletben be tudsz szerezni hozzá:

  • tojás (tükörtojásként tálalják, de ha szeretnéd csinálhatsz kemény- vagy buggyantott tojást is belőle)
  • bacon (jó ropogósra sütve)
  • paradicsomos bab ( a legtöbb szupermarketben kapható)
  • sült paradicsom 
  • toast kenyér 
  • kolbász (elsősorban angol kolbászt használj ha tudsz, de ha nincs, akkor bármilyen világos grillkolbász megteszi)

 

A reggeli egyik jellegzetessége, hogy minden hozzávaló melegen kerül az asztalra, így ügyelj rá, hogy amit elsőként készítesz el, azt melegen tartsd a tálalásig. Érdemes 😉

 

First of all, kezdjük:  Kapcsold be a sütőt 220 fokra.

Ezt követően egy serpenyőben, közepes lángon süsd meg szép aranybarnára a kolbászokat (nem kell felkarikázni, csak egészben körbeforgatni). Ezután helyezd őket egy hőálló edénybe, tedd mellé a paradicsomokat, amiknek az alját picit bevágod előtte. Így jobban összeérnek az ízek 😉 Kb. 10 perc sütés elteltével ki is kapcsolhatod a sütőt, de az ételeket még hagyd benne. Tudod, melegen kell maradniuk. Ugyanabban a serpenyőbe, amiben a kolbászt sütötted, önts egy kicsi olajat és nagy lángon süsd meg a gombák mindkét oldalát, és a bacont is. A konzerv babot közepes lángon, folyamatos keverés mellett melegítsd meg.

Utolsó fogásként készítsd el a tükörtojást, pirítsd meg a kenyeret, és már kezdheted is tálalást. Jó étvágyat hozzá. 🙂

 

Apropó… tudtad, hogy ez az étel az 1300-as években a gazdag földbirtokosok, köznemesek jellegzetes reggelije volt? Többek közt ilyenekről is szoktunk beszélgetni az online angol órákon 🙂 Az angolnyelvű receptért katt ide: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/healthy-full-english

 

  • Fish and chips – a jellegzetes “fast food” angol módra. Olykor még a nyelvvizsgán is találkozhatsz vele.

 

Amilyen egyszerű olyan nagyszerű ételről van szó. A hal jellemzően tőkehal, viszont a chips, nem az általunk ismert jelentéssel bír, hanem konkrétan a sült krumplit kell alatta érteni. Étteremben rendelve zöldborsópürével tálalják, de anélkül is finom. 🙂 

Itt kapható az autentikus zöldborsópüré: https://www.britishstore.hu/

 

Elkészítése nagyon egyszerű, akár hétvégi ebédnek is tökéletes. A legjobb ha friss tőkehalfilét veszel, ami szép fehér és szálkamentes. A Fish & Chips egyik titka magában a hal bundájában rejlik, így most erre fogunk fókuszálni. Semmiképpen sem a klasszik magyar “rántott hal bebundázva”….. Ez más! Egy sörtésztát kell csinálni, és a végén abba beleforgatva kell a halakat kb. 190 fokos olajban 4-5 perc alatt aranybarnára sütni. Ehhez a lisztet, a keményítőt, a sütőport és sót keverd össze egy tálba, majd tegyél hozzá 1 tojást, végül önts bele némi sört és szódát. Keverd simára a masszát, de az sem baj, ha marad benne egy kis csomó. Akkor jó az állaga, ha egy sűrűbb palacsintatésztát kapsz. Ha jó ropogós bundát szeretnél, akkor legyenek hidegek az alapanyagok. Just a tipp 4U 😉 

 

A krumplit süsd meg ahogy – mondhatni a zacskón található leírás alapján -, végül tálald ízlés szerint 🙂 Az angolnyelvű receptért katt ide: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/next-level-fish-chips

 

  • Cream tea és scone – A kihagyhatatlan 5 órai tea koronaékszere. Ráadásul még az angol nyelvtanulás is jobban megy vele 😉

 

Először is, tisztázzuk mi is az a cream tea. Semmiképpen sem tejszínnel ízesített tea. Ez egy könnyű délutáni étkezés elnevezése, scone-nal, dzsemmel és tejszínkrémmel, tehát ide köthető a cream.

És vajon mi az a scone? Enyhén édes ízű, pogácsa formájú teasütemény, amit a britek a délutáni teájuk mellé fogyasztanak, és amelynek az eredete Skóciába nyúlik. Az elnevezéséről 2 elmélet létezik. Az egyik szerint a nevét az ősi skót, később angol, illetve brit uralkodók koronázási – nem mellesleg lapos – kövéről kapta, amelyet eredetileg Perth-től nem messze, a Scone nevű helység apátságában őriztek. A másik elképzelés szerint Németalföldről érkezett, a középholland schoon (broot), azaz szép/finom (kenyér) elnevezés átvételével. 

(forrás: https://ng.24.hu/kultura/2018/09/01/pogacsahaboru-angol-modra/)


Ahogy a név eredete is kérdéses, úgy azt is vitatják, hogy a dzsem vagy a clotted cream (nagyon sűrű tejszínkrém) kerüljön alulra. 

Szerinted az angol királynő melyiket keni rá először? A dzsemet vagy a clotted creamet? …a végén ezt is eláruljuk 😉


Hozzávalók:

– 2 csésze liszt
– 1 ek. sütőpor

– 2 tk. cukor

– 1 tk. só

– 1/2 csésze aszalt ribizli

– 3/4 csésze tejszín plusz 2 evőkanál.

A tetejére:
– 1 nagy tojásfehérje
– 1 tk. víz
– 1 evőkanál. cukor

 

A tálaláshoz:
– clotted cream (tipikus angol tejtermék, ami valahol a mascarpone és a tejszín ötvözete, mégis jóval sűrűbb mint bármelyik magyar tejszínünk)
– dzsem (általában eper dzsemmel tálalják, és ha ezt más lekvárral teszik, az már bizony ősbűnnek számít a britek egy része szerint)

 

  1. Melegítsd elő a sütőt 220 °C-ra. 
  2. Egy nagy tálban keverd össze a lisztet, a sütőport, a cukrot és a sót. Majd add hozzá az aszalt feketeribizlit és a tejszínt, amíg össze nem áll. Kézzel óvatosan gyúrd össze a tésztát, amíg golyó formát nem kapsz.
  3. Enyhén lisztezett nyújtódeszkán vagy a konyhapulton nyújtsd ki a tésztát kb. 1 cm vastagra. Ezt követően egy kb 4-5 cm-es átmérőjű kör alakú sütemény szaggatóval formázd meg őket, végül a formázott tésztát helyezd rá a az előzetesen kivajazott tepsire egymástól legalább 1,5-2 cm távolságra. 
  4. A pogácsa tetejét kend meg vékonyan tojásfehérje+víz elegyével, majd vékonyan és egyenletesen szórd meg a tetejüket cukorral.
  5. Nagyjából 10-12 perc alatt süsd aranybarnára a pogácsákat. Melegen vagy szobahőmérsékleten fogyasztható.

 

Tálaláshoz vágd ketté a pogácsát, az alját kend meg clotted creammel, majd arra csurgasd rá az eper lekvárt. Italnak pedig mi mást ajánlhatnánk, mint egy eredeti angol tejes teát. 🙂 

Arra az esetre, ha nincs otthon clotted cream-ed, és éppenséggel nem akarsz érte Londonba kiugrani, akkor mascarpone-val vagy vajjal is helyettesítheted, de a szakavatottak szerint ez az út a pokol egy külön bugyrába vezet… 😉 Természetesen szinte minden angol családban van egy jól bevált scone recept, Te is próbáld ki a magadét. 🙂 Itt találsz valódi angol alapanyagokat: https://www.britishstore.hu/

Az angolnyelvű receptért katt ide: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/classic-scones-jam-clotted-cream

 

Ilyen a királyné ízlése – már ami a Scone elfogyasztását illeti:
II. Erzsébet királynő bizony a lekvárral kezdi a scone megkenését, aztán jön rá a tejszínkrém.
(források: https://hu.mentovento.com/right-way-eat-scone-according-queen-elizabeth-ii, https://englandspuzzle.com/hu/mi-az-hogy-cream-tea/ )

 

Na sikerült eltalálnod?
Ha nem, akkor mondd, hogy legalább az egyik recept tetszett és ki fogod próbálni 🙂 Elmondhatjuk, hogy bizony a scone a legtöbb vihart kiváltó sütemény az angol gasztrokultúrában, tekintve mennyire ellentmondásos az eredete és a fogyasztásának a módja.


Tudod, mi hiszünk benne, hogy amit örömmel tanulunk, azt sosem felejtjük el. – legyen ez recept, hobbi vagy épp angol nyelvtanulás.

“What we learn with pleasure we never forget.”  Alfred Mercier

 

Keresd Ormándlaky Anettet +36 30 2060525 vagy írj e-mailt az info@xlc.hu-ra és átbeszéljük a részleteket. 

Élménytanulás célorientáltan!

 


Tagged as , , , , ,





Please visit Appearance->Widgets to add your widgets here